Košice vyzbierali 12,5 ton kuchynského bioodpadu za 10 dní od zavedenia zberu
23. januára, 2023
Mesto Košice pristúpilo od januára 2023 k povinnosti triediť biologicky rozložiteľný odpad zo všetkých domácností v meste. Čo je potešujúcou správou, za prvých 10 dní bolo do bioplynovej stanice privezených až 12,5 tony kuchynského odpadu.
Zber kuchynského bioodpadu v Košiciach / Zdroj: KOŠICE: DNES
Ako na sociálnej sieti upozorňuje Mesto Košice, pri triedení ešte dochádza k mnohým chybám. Zároveň Košičanov vyzýva, aby do nádob sypali iba odpad, pre ktorý je nádoba určená. Podrobný zoznam nájdete na tomto linku, či na nižšie uvedenom plagáte. Ďalšou z chýb je vyhadzovanie odpadu spolu so sáčkami a vreckami. Do nádoby na BIO odpad nepatria dokonca ani kompostovateľné obaly. Treťou doposiaľ najčastejšou chybou bolo ponechanie otvorených nádob, čo je dôležité pre zabráneniu prístupu škodcov k odpadu, ktorý je pre nich veľkým lákadlom.
Od začiatku nového roka musí aj mesto Košice pristúpiť k povinnosti triediť kuchynský biologicky rozložiteľný odpad z domácností. Rozpočet mesta bude táto nová zákonná úprava stáť 2,7 milióna eur. Informovala o tom spoločnosť Kosit spolu s oznámením, ako bude zber fungovať. Každej domácnosti žijúcej v rodinnom dome bude podľa firmy v priebehu januára až k dverám nehnuteľností bezplatne doručená vlastná zberná nádoba. Pôjde o 30-litrové hnedé vedro označené nápisom kuchynský BIO odpad. Spolu s touto nádobou doručia 25 vriec, ktoré majú byť vložené do nádoby, aby ju chránili pred znečistením.
„Obyvatelia budú bioodpad z kuchyne vkladať do nádoby voľne, bez použitia ďalších vrecúšok. Spoločnosť Kosit zabezpečí odvoz vyzbieraného bioodpadu raz týždenne. Pri každom zbere bude odpad vo vreci odvezený a domácnosti bude vrátená prázdna nádoba na ďalšie použitie,“ uviedol generálny riaditeľ podniku Marián Christenko. „Materiál zo zberu kuchynského odpadu z domácností obyvateľov Košíc bude energeticky a materiálovo zhodnotený v bioplynovej stanici. Bioplynová stanica spoločnosti Eko-Salmo Plus pri obci Kokšov-Bakša je vybudovaná na účely zberu a zhodnocovania biologicky rozložiteľných odpadov cestou výroby a využitia bioplynu na výrobu elektrickej energie. Biologicky rozložiteľný odpad predstavuje hodnotný zdroj na výrobu alternatívnej energie a organického hnojiva,“ doplnil Christenko.
Zdroj: https://www.teraz.sk/regiony/kosice-spustaju-zber-kuchynskeho-b/683620-clanok.html