Na Slovensku končí v odpade menej potravín ako vo Švajčiarsku

Na Slovensku končí v odpade menej potravín ako vo Švajčiarsku

Najnovší rebríček produkcie potravinového odpadu porovnáva 99 krajín sveta podľa domácností, obchodov, reštaurácií. Zhruba tretina potravín, určených pre spotrebu obyvateľov, skončí každoročne v odpade.

Depositphotos

Celkovo ide na celom svete o 1,3 miliardy ton. Najnovší rebríček UNEP Food Waste Index porovnal 99 krajín sveta a produkciu potravinového odpadu v domácnostiach, stravovacích službách a maloobchode. Podľa týchto údajov sa najviac s potravinami plytvá v Číne, Indii a Spojených štátoch amerických.

Slovensko sa v rebríčku celkovej produkcie potravinového odpadu nachádza na 80. priečke z 99 hodnotených krajín, teda v prvej dvadsiatke s najnižším množstvom odpadu  (pred Švédskom, Dánskom, Španielskom, Kanadou, Luxemburskom, Francúzskom, či Švajčiarskom).

Celkové poradie v rebríčku zohľadňuje produkciu vo všetkých troch uvedených sektoroch, teda nielen domácností. Tie v roku 2019 na Slovensku vyprodukovali zhruba 70 kg potravinového odpadu na obyvateľa. Stravovacie zariadenia na Slovensku vyhodili zhruba 26 kg odpadu na obyvateľa, čo je podľa údajov rovnako ako v Česku, Rumunsku, Hongkongu, Taliansku, Poľsku, či v Holandsku. Aj v kategórii maloobchodných predajcov patrí Slovensko s produkciou odpadu zhruba 13 kg na obyvateľa skôr medzi potravinovo šetrnejšie krajiny. Dvojnásobne viac vyhadzujú obchodné reťazce vo Francúzsku, podstatne viac v Dánsku, menej v Rakúsku, Belgicku, Slovinsku, Taliansku, či Veľkej Británii.  

Ako pripomínajú autori správy, komplexnosť a relevantnosť dát podľa jednotlivých krajín sa veľmi líši. (Všetky údaje najmä z krajín strednej a východnej Európy vykazujú buď veľmi nízku alebo strednú mieru dôveryhodnosti).

Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106498/na-slovensku-konci-v-odpade-menej-potravin-ako-vo-svajciarsku.aspx

 

Comments are closed.