Francúzska spotreba plynu klesla v roku 2022 o vyše 9 %, dovoz LNG sa viac ako zdvojnásobil

Francúzska spotreba plynu klesla v roku 2022 o vyše 9 %, dovoz LNG sa viac ako zdvojnásobil

Spotreba plynu vo Francúzsku klesla v roku 2022 o 9,3 % na 430 terawatthodín (TWh) v dôsledku mierneho počasia, vysokých cien a úsilia o úspory súvisiace s vojnou na Ukrajine, uviedol v piatok francúzsky prevádzkovateľ prepravnej siete GRTgaz. Informovala o tom agentúra Reuters.

Šéf GRTgaz Thierry Trouve povedal, že celkové zásoby plynu vo Francúzsku by mali byť na konci tohto zimného obdobia naplnené viac ako zvyčajne. Plynové elektrárne zaznamenali v minulom roku nárast spotreby plynu o 54,4 % na rekordných 61 TWh, keďže boli vyzvané, aby kompenzovali produkčné výpadky odstavených francúzskych jadrových elektrární.

Spotreba plynu v priemyselnom sektore celkovo klesla o 11,5 %, ale niektoré energeticky náročné odvetvia, ako napríklad oceľ, rafinácia ropy a nekovové materiály, zaznamenali pokles o približne 19 %, uviedol GRTgaz. Na kompenzáciu drastického poklesu vývozu ruského plynu do Európy, ktorý sa od leta prakticky zastavil, sa objem francúzskeho dovozu LNG viac ako zdvojnásobil na 370 TWh, pričom krajina vyviezla približne 158 TWh z tohto množstva ďalej, najmä do Švajčiarska, Talianska, Belgicka a Nemecka.

Dodávky potrubného plynu klesli o 21 %, uviedla spoločnosť GRTgaz, ktorá v minulom roku prepravila po celej krajine celkovo 708 TWh plynu. Bioplynové stanice napojené na sieť, vyprodukovali minulý rok 7 TWh obnoviteľného plynu, dodal GRTgaz s tým, že kapacita jeho výroby je teraz približne 9 TWh ročne, čo je o 2,5 TWh viac ako v roku 2021.

Zdroj: https://www.slovgas.sk/zpravy-v-skratke/francuzska-spotreba-plynu-klesla-v-roku-2022-o-vyse-9-dovoz-lng-sa-viac-ako-zdvojnasobil/

Pridaj komentár