+421 905 862 890 +421 918 062 551 info@sba.sk
Trnavská cesta 106 821 01 Bratislava
       

Nový trh s elektrinou sa má prispôsobiť obnoviteľným zdrojom

Nový trh s elektrinou sa má prispôsobiť obnoviteľným zdrojom

Európska komisia odštartovala verejné konzultácie o reforme trhu s elektrinou. Cieľom je lepšie chrániť domácnosti a firmy pred nestabilitou cien, podporiť ich prístup k bezpečnej energii z čistých zdrojov a zvýšiť odolnosť trhu.

Ilustračná foto / Zdroj: Pixabay

V čom je problém

Európske ceny elektriny v súčasnosti určuje cena plynu. Ten je v dôsledku priškrtených dodávok zo strany Ruska a svetovej energetickej krízy rekordne drahý. Trh s elektrinou v súčasnosti funguje tak, že cena elektriny sa odvíja od takzvaných marginálnych nákladov posledného najdrahšieho zdroja, ktorý dodal elektrinu na trh. Týmito zdrojmi sú v súčasnosti plynové elektrárne, ktoré určujú veľkoobchodnú cenu elektriny. Platí to aj v prípade, ak väčšinu produkcie pokryje lacnejšie jadro, vodné elektrárne alebo obnoviteľné zdroje. Výsledná cena sa nakoniec odvíja od malého množstva elektriny, ktoré dodajú na trh plynové elektrárne.

Na zmenu tohto nastavenia tlačili posledné mesiace najmä Francúzsko, Španielsko, Taliansko a Portugalsko. Krajiny, ktoré majú v svojich energetických mixov vysoký podiel elektriny z jadra a zelených zdrojov tvrdili, že súčasný dizajn trhu nezohľadňuje výhody väčšieho podielu obnoviteľných zdrojov na energetickom mixe EÚ. Podľa nich tiež nie je v súlade s európskymi plánmi na na nárast zelenej energie do roku 2030. Európska komisia napriek počiatočnej neochote napokon súhlasila, že príde s návrhom širšej reformy trhu s elektrinou s cieľom znížiť vplyv cien plynu na účty za elektrinu pre spotrebiteľov aj priemysel.

Čo bude nasledovať

Eurokomisia dúfa, že sa do konzultácie zapojí čo najširšie spektrum zainteresovaných strán, ktoré pomôžu usmerniť legislatívny návrh. Ten plánuje predložiť už v prvom štvrťroku 2023.

Viac na: https://euractiv.sk/section/energetika/news/novy-trh-s-elektrinou-sa-ma-prisposobit-obnovitelnym-zdrojom/?fbclid=IwAR0YqkUa4upzpwhUptKuHqYOFh4gH-I8DBG9WeyUv3ABakzERXg4YpebUwM

Pridaj komentár