+421 905 862 890 +421 918 062 551 info@sba.sk
Trnavská cesta 106 821 01 Bratislava
       

Náhrady uhlíka, hnojivá či biopalivo. To všetko môže byť z odpadu, ktorý vzniká v potravinárstve

Náhrady uhlíka, hnojivá či biopalivo. To všetko môže byť z odpadu, ktorý vzniká v potravinárstve

Vedci skúmali možnosti opätovného využitia odpadu zo spracovania potravín. Dá sa premeniť na množstvo užitočných produktov.

Ilustračná foto / Zdroj: Pixabay

Vedci radia výrobcom potravín, ako naložiť s odpadom

Odpad zo spracovania potravín môže byť hodnotným zdrojom, ktorý má potenciál znížiť emisie skleníkových plynov. V novej štúdii vedci predstavujú ďalšie využitie pre zemiakové šupky, kúsky vyprážaného cesta, srvátku a iné odpadové produkty z potravinárskeho priemyslu, ktoré bežne končia na skládkach.

Výskumníci najprv analyzovali obsah tohto odpadu a na základe svojich zistení navrhli možnosti jeho ďalšieho spracovania, ktoré zahŕňajú udržateľné palivá, bioplyn či premenu odpadu na elektrickú energiu, ale tiež na užitočné chemikálie a organické hnojivá. Celkove ide o krok k lepšiemu využívaniu odpadu zo spracovania potravín vo veľkom meradle.

Hlavná autorka štúdie Katrina Cornish, ktorá pôsobí na Štátnej univerzite v Ohiu, uvádza, že cieľom jej tímu bolo valorizovať odpad, ktorý vzniká v potravinárskom priemysle, teda nájsť potenciálnu hodnotu v niečom, čo je inak pre spoločnosti bezcenné alebo dokonca nákladné, keďže musia platiť za likvidáciu odpadu, ktorý vyprodukujú.

S kolegami preto zhotovili základný model určený pre výrobcov potravín, ktorí nevedia, ako môžu s odpadom zo spracovania potravín naložiť. Vedci pre nich pripravili diagram, ktorý ich navedie konkrétnym smerom bez toho, že by museli strácať čas skúšaním postupov, ktoré z vedeckého hľadiska nie sú efektívne.

Viac na: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/107278/nahrady-uhlika-hnojiva-ci-biopalivo-to-vsetko-moze-byt-z-odpadu-ktory-vznika-v-potravinarstve.aspx

Pridaj komentár