Tri štáty EÚ: Investície do biometánu a vodíka za miliardy eur

Tri štáty EÚ: Investície do biometánu a vodíka za miliardy eur

Európska komisia schválila nové finančné schémy pre tri členské štáty EÚ, ktoré plánujú masívne investície do obnoviteľných zdrojov energie – konkrétne do vodíka a biometánu. Španielsko, Holandsko a Francúzsko plánujú spolu investovať takmer štyri miliardy eur.

Investicie do biometánu schvaľuje EK / Zdroj: Pixabay

Investicie do biometánu schvaľuje EK / Zdroj: Pixabay

Španielsko: Podpora zeleného vodíka

Španielsko dostalo zelenú na schému s alokáciou 1,2 miliardy eur, ktorá má podporiť výrobu zeleného vodíka. Cieľom je nainštalovať elektrolyzéry s výkonom aspoň 100 MW, uskladňovať vodík a vyrábať obnoviteľnú elektrinu. Financovanie bude pochádzať z národného Plánu obnovy a odolnosti. „Aby boli žiadatelia oprávnení získať podporu, mali by mať zabezpečené dohody s odberateľmi na pokrytie najmenej 60 % očakávanej výroby obnoviteľného vodíka alebo paliva z obnoviteľného vodíka,“ uviedla Komisia. Podpora poskytovaná cez novú schému bude mať formu priamych grantov, ktoré pokryjú časť investičných nákladov na projekty. Dotácie budú prideľované cez aukcie, kde sa rozhodne o ich výške. Táto schéma pomôže Španielsku urýchliť zavádzanie obnoviteľného vodíka a znížiť závislosť od fosílnych palív.

Holandsko: Masívne investície do vodíkových elektrolyzérov

Holandsko získa podporu vo výške 998 miliónov eur na výstavbu elektrolyzérov s výkonom aspoň 200 MW. Tento plán má prispieť k dosiahnutiu cieľa mať aspoň 500 MW elektrolyzérov do roku 2025. Nová schéma tak má prispieť k cieľu Holandska mať aspoň 500 MW elektrolyzérov do roku 2025. Podpora bude mať formu priamych grantov, pokrývajúcich až 80 % investičných nákladov, a variabilnej prémie vyplácanej počas piatich až desiatich rokov. Táto schéma podporí rozvoj vodíkovej infraštruktúry a prispeje k dekarbonizácii energetického sektora.

Francúzsko: Investície do biometánu cez rozdielové zmluvy

Francúzska schéma s alokáciou 1,5 miliardy eur sa zameriava na podporu biometánu. Cieľom je zvýšiť ročnú produkciu biometánu o 1,6 TWh prostredníctvom nových zariadení s produkciou viac ako 25 GWh ročne. Francúzsko sa rozhodlo na rozdiel od Španielska a Holandska pre formu obojsmerných rozdielových zmlúv na obdobie 15 rokov. Takýto typ kontraktov sa bežne využíva pri podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) aj v jadrovej energetike . Dôraz na tento nástroj kladie aj nedávno prijatá reforma európskeho trhu s elektrinou.

Výrobcovia by tak mali dostať garanciu minimálnej výkupnej ceny. „Výška pomoci zodpovedá rozdielu medzi realizačnou cenou stanovenou v ponuke príjemcu a trhovou cenou zemného plynu. Ak je však trhová cena zemného plynu vyššia ako realizačná cena, rozdiel medzi týmito dvoma cenami sa vráti štátu,“ uviedla na margo francúzskej schémy Komisia.

Zdroj: Press corner | European Commission, energie-portal

Comments are closed.