+421 905 862 890 +421 918 062 551 info@sba.sk
Trnavská cesta 106 821 01 Bratislava
       

Z výzvy Plánu obnovy bude podporených 23 bioplynových staníc

Z výzvy Plánu obnovy bude podporených 23 bioplynových staníc

Ministerstvo hospodárstva minulý rok zverejnilo výzvu z Plánu obnovy, ktorá sa zameriava na podporu aktualizácie a premeny súčasných zariadení na produkciu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie, konkrétne z bioplynových staníc. Z výzvy bude podporených 23 bioplynových staníc.

Hlavným cieľom tejto výzvy je zlepšenie už existujúcich bioplynových staníc, ktoré generujú elektrickú energiu z bioplynu, a ich premena na stanice, ktoré budú schopné vyrábať biometán.

biometanova stanica

Biometánová stanica / Archvív SBA

 

Nedávno na ministerstve dokončili posudzovanie žiadostí o finančné príspevky určené na podporu bioplynových staníc, s prioritným zameraním na tie, ktoré sa preorientovávajú na produkciu biometánu. Cieľom tejto dotačnej výzvy bolo podporiť modernizáciu bioplynových staníc, ako aj ich upgrade na výrobu biometánu. Išlo o druhú výzvu z Plánu obnovy zameranú na bioplynové stanice.  

O dotáciu úspešne požiadalo 23 projektov, ktoré spĺňali všetky kritériá výzvy. Z balíka 26 miliónov eur má ísť väčšia časť (17 mil. eur) na výrobu biometánu, menšia časť (9 mil. eur) na rekonštrukciu zariadení.

Z 26-miliónového balíka zostalo nevyčerpaných viac ako štyri milióny eur, pričom desať projektov sa týka transformácie bioplynových staníc na výrobu biometánu.. V porovnaní s predchádzajúcimi výzvami, tentokrát ministerstvo ešte neoznámilo konečný zoznam príjemcov a ani projekty, ktoré neuspeli.

Ministerstvo hospodárstva uzavrelo prijímanie žiadostí 31. októbra 2023.

Comments are closed.