+421 905 862 890 +421 918 062 551 info@sba.sk
Trnavská cesta 106 821 01 Bratislava
       

Energetické spoločenstvá a systémy CZT sa môžu dopĺňať, vraví zástupca komunitnej energetiky

Energetické spoločenstvá a systémy CZT sa môžu dopĺňať, vraví zástupca komunitnej energetiky

Zdieľanie elektriny medzi bytom v meste a chalupou na vidieku nie je optimálny prístup, myslí si J. Krist z Únie komunitnej energetiky.

Hoci legislatíva pre energetické spoločenstvá sa v Česku iba tvorí, komunitná energetika sa už vo viacerých regiónoch rozvíja. Príkladom môže byť Pražské spoločenstvo obnoviteľnej energie, či Enerkom Opavsko. O zmysle lokálnych energetických riešení a možnej synergii so systémami diaľkového vykurovania hovoril na konferencii Dny teplárenství a energetiky Jiří Krist z Únie komunitnej energetiky, ktorý je zároveň predsedom Enerkom Opavsko.

“Vraví sa o vykopanej bojovej sekere medzi teplármi a vznikajúcimi energetickými komunitami. Myslím, že nikdy tu také nepriateľstvo nebolo. Naopak, možno vidieť potenciálne synergie. Veľké systémy CZT, ktoré disponujú obrovskou akumulačnou kapacitou, by mohli využívať prebytky energie z komunitných sietí,” myslí si.

Predchádzajúce dva roky podľa neho ukázali aj to, že ani fixné zmluvy dodávky energií nemusia byť tak úplne pevné. Odberatelia znova hľadajú nové ponuky na trhu, ktoré často nie sú korektné. “Je preto dobré sa pozrieť aj na vlastné možnosti. Ak mi na strechu dopadá energia v jednotkách MWh a časť z toho možno efektívne premeniť napríklad na teplo, tak prečo to nespraviť, keď to technológia umožňuje?”

V článku sa ešte dozviete:

  • čo všetko spadá pod komunitnú energetiku,
  • aké sú výhody a obmedzenia zdieľania energie,
  • v čom môže byť synergia medzi spoločenstvom a systémom CZT,
  • ako funguje energetické spoločenstvo na Opavsku,
  • čo si zástupca komunitnej energetiky myslí o navrhovanom veľkostnom obmedzení spoločenstiev,
  • či môže lokálna energetika ohroziť veľkú energetiku.

Viac na energie-portal.

Pridaj komentár